Ünite 401: Bir Uçak nasıl Düşürülür…? (Unit 401: How can an aircraft be crashed …?)

Bu kazanın dün, Kırım’da meydana geldiği söylendi…Bu iddiaya göre, Kırım Yarımadasını işgal eden Rusya’ya ait SU-25 tipi bir uçak kalkış esnasında düştü…!

Her nerede meydana geldiyse, bu kazada hayatını kaybeden pilotun/pilotların yakınlarının acısını paylaşırız…

Bu kazayı görüntüleyen yukarıdaki video-biraz-‘Uzmanlık Sınavı’ -niteliğinde…! Bu kazanın sebebi videoda görünmekte mi…?

Şüphesiz, yanılabiliriz… Yine de bu videoyu yorumlamaya çalışalım…:

*İki uçak ‘kolda’ sözcüğüyle ifade edilen bir kalkış yapmakta…; aralarında kısa bir mesafe mevcut… Normal şartlarda, bu uçakların ’emniyetli bir yüksekliğe’ ulaşana kadar düz (kolda) uçuşunu sürdürmeleri gerekir…

*Bu uçakların henüz dönüş manevrası yüksekliğine ulaşmalarından önce, düz uçuşun sürdürülmesi gerekirken, soldaki uçağın (pilotun)-biraz-sola yatış yaptığı görülüyor…

*Bu anda, arkadaki uçak (pilot) öndeki uçakla arasındaki mesafeyi koruyamamış olmalı ki, soldaki uçağın sağ kanat ucu sağdaki uçağın sol kanadına çarpıyor…! Bu durumun iki kanıtı, bu temas anında iki uçağın sarsılma/salınma/kaçınma hareketi yapmış olmaları. Ayrıca, bu videodan yeterince net görünemese de, bu temas anında, temas bölgesinde bir beyazımsı-dumanın oluşmuş olması… (Yakıt saçılması …?)

*Yukarıdaki fotoğraf karesinden de, yere yaklaşan uçağın sağ kanadında bir (yukarı yönlü) deformasyon ile, yukarıdaki uçağın sağ kanadında bir (kısalma?) olduğu söylenebilir…! (Eğer, kamera algılama hatası değilse…?)

*’Çarpılan Uçak’, muhtemelen, kanat simetrisinin de bozulmuş olması sebebiyle sola yatışlı bir dalışa geçiyor…ve, muhtemelen ters pozisyonda yere çarpıyor…

*Öndeki (yukarıdaki) uçağın pilotu ise, uçağına kumanda etmek henüz mümkün göründüğünden, muhtemelen, koldaki arkadaşına ne olduğunu anlamak için ve/veya havalandığı piste acil iniş için sağa dönüyor ve uçuşunu sürdürüyor… (Ayrıca, öndeki uçağı kullanan pilotun daha tecrübeli olması da olası…)

Bu kazanın Kırım’da meydana geldiği ve havalanılan pistin yakınında ağaçlı bir sahanın mevcut olduğu dikkate alındığında, pilotların uçağın havalanışından hemen sonra sağa veya sola yatışla bölgeden uzaklaşmaları (orman alanından açılabilecek ateşten kaçınmaları) içinde bulunulan şartların gerektirdiği bir uygulama da olabilir… ; en azından, öndeki uçağın pilotu bu kaygıyla, yatışını erken başlatmış olabilir…!

Pilot neden atlamadı…?

Muharip uçaların ‘Pilot Fırlatma Koltukları’nın başarıyla görev yapabilmesi/kullanılabilmesi için bazı hız/yükseklik/pozisyon limitleri /sınırlamaları mevcuttur… Su-25’teki ‘Fırlatma Sandalyesi/Koltuğu’ hakkında, bu hususta yeterli bilgi sahibi değiliz… Ancak, uçağın yatış yaptığı bir pozisyonda, yerden yükseklik yeterli değilse, pilot atlasa dahi, yere salimen inmesi (paraşütünün başarıyla açılması) pek olası değildir… (Kanada’da 17 Mart 2020’de meydana gelen Snowbird gösteri uçağı kazası…!) Diğer taraftan, ani gelişen bu durum sebebiyle ve pilotun ‘uçağı belki kurtarabilirim’ kaygısıyla hareket etmesi de, sıkça karşılaşılan bir durumdur…!

*

Her şeye rağmen, bu kazanın ‘bir çarpışma sebebiyle meydana gelmediğini’ söyleyenler de mevcut…

%d blogcu bunu beğendi: