Bu defa bir F-35A düştü…! (This time…a F-35A crashes…!)

Güncelleme.

Motor-ilişkili…mi?

………………………

Dün, Hill Hava Üssü’nde (Utah, ABD) bir F-35A düştü…; pilot yaralı olarak kurtuldu…

Bu kaza, akşam üzeri, Hill Üssünün kuzeybatı sınırında, piste yakın bir bölgede meydana geldi…

F-35A

Muharip uçaklar, ne kadar modern olursa olsun, teknolojinin uç noktalarında tasarlandıkları ve üretildikleri için düşebilmekte…!

Meydana gelen bu kazanın, Hill Üssünde bulunan 388. Muharip Filo’nun (388. Fighter Wing) ilk F-35 kazası olduğu söyleniyor…

Bu kazanın hangi sebeple meydana geldiği henüz bilinmiyor…; belki yakında öğreniriz…

Bu kaza, pilotun uçağı piste indirme teşebbüsü (son yaklaşma) esnasında meydana geldi…

*

Yukarıdaki videodan da görüleceği gibi, Filo Komutanı, pilotun uçağı terkedişinden önce, uçağın bir yerleşim bölgesine düşmemesi için gerekli çabayı gösterdiğini söylemiş…!

Sayın İ. Ortaylı’nın deyişiyle, ‘bu konu üzerinde biraz durmak gerekti’…:

*Öncelikle belirtelim, ‘İnsan…, her yerde aynı’… !

*Bir Muharip Uçakla uçuş esnasında, uçağın uçuşunun sürdürülmesini engelleyecek, motor arızası gibi, acil bir durum meydana geldiğinde, genelde, pilotun ‘uçağı terk’ kararını verebilmesi için bir-iki saniyelik zamanı olur…; dakikalık değil…!

*Pilot, atlama (uçağı terk) kararını verdiğinde, mümkünse, yapabileceği ilk (belki de tek) şey uçağını yatay uçuş konumuna döndürmek (varsa, yatışı düzeltmek…; bu, pilotu uçaktan uzaklaştıracak sandalyenin/koltuğun çalışma başarısını artırmak için gereklidir…) ve yine, mümkünse, uçağına biraz yükseklik kazandırmaktır…; uçağın kinetik enerjisinden istifadeyle…

*Pilotun, çok çok kıymetli olan ‘anını’ başka kaygılarla harcaması, ‘ölüme daveyiye çıkarmak’ olur… Bu husus, ‘uçuş eğitimlerinde’ pilotlara açık olarak anlatılır…!

*Dolayısıyla, ‘Kahraman Pilot Köyü Kurtardı Hikayeleri’, bizde, yıllarca anlatılan/söylenen, sadece, ‘hikayelerdi’…; kim söylerse söylesin…!

*Anlaşılan o ki, ABD’de de… durum farklı değil…!

*

Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu ‘söylemlerin/beyanların’ uçağın nereye düştüğünün ve havadaki/yerdeki ‘canlılara’ bir zarar gelip gelmediğinin bilinmesinden sonra yapılması…!

Halbuki, bu hafta, Rusya’da meydana gelen bir Su-34 kazası, uçağın bir yerleşim yerine düşmesi sebebiyle, ‘ölümcül sonuçlar’ doğurmuştu…!

Rus pilotları (iki kişi) ABD pilotları kadar ‘duyarlı’ değil miydi…?

%d blogcu bunu beğendi: