MH17 ‘Davası’… sonuçlandı…! (MH17.. ‘Case’ closed…!)

MH17’ye füze saldırısı (Temsili).

Malezya Havayollarının, bir Rus Füzesiyle, Ukrayna Hava sahasında, 17 Temmuz 2014’te düşürülen uçağı Boeing 777’nin (Uçuş No.: MH17) (olası) ‘Katilleri’ hakkında, Hollanda’da açılan dava sonuçlandı…

Hollanda’nın Lahey Bölge Mahkemesi, bu davada, bu ‘katliamı’ organize eden (biri Ukrayna’daki, Rus Yönetimi-yanlısı Milis Güçlerinden, diğer ikisi Rusya İstihbarat Teşkilatından olan) üçü kişiyi Müebbet Hapis cezasıyla cezalandırdı…

Meydana gelen bu ‘Havacılık Katliamında’ uçakta bulunan 298 kişiden tamamı hayatını kaybetmişti…!

Ancak, bu üç sanığa bu cezalar, maalesef, ‘gıyaplarında’ verildi…; Rusya tarafından korundukları ve Mahkeme Önüne çıkarılamadıkları için…!

Mahkemenin suçlu bulduğu Rus vatandaşları İgor Girkin ve Sergey Dubinski’nin eski Rus istihbarat görevlisi ve Ukraynalı Leonid Harçenko’nun ise Rusya-yanlısı ayrılıkçıların lideri olduğu belirtiliyor.

Mahkeme Başkanı Hendrik Steenhuis, Savcıların mahkemeye sunduğu delillerin, uçağın Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından, bir tarım arazisinden, Buk füzesiyle vurulduğunu ispatladığını söyledi.

Bu Davada yargılanan Rusya uyruklu dördüncü sanık olan Oleg Pulatov hakkında ise mahkeme beraat kararı verdi.

Mart 2020’de görülmeye başlayan davada dört sanıktan hiçbiri hakim karşısına çıkarılamadı. Bu şahısların Rusya’da gizlendikleri tahmin ediliyor.

Malezya Havayolları’na ait olan ve Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı’na gitmekte olan bu uçak, Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki Hrabove köyü yakınlarına düşmüştü. Yapılan kaza incelemesinde, bu uçağın bir Rus Füzesiyle vurulduğunu kanıtlamak çok da zor olmadı…; bu füzenin parçaları enkaz mahallinde bulundu…!

Bu kazada ölenlerin büyük çoğunluğu Hollanda vatandaşıydı.

Moskova yönetimi ise, yaşanan bu olayda hiçbir Rus silahının kullanılmadığını savunuyordu.

Ukrayna hükümetinin daha sonra yayınladığı görüntülerde, Rus yapımı bir BUK füzesinin aynı gün Rusya-Ukrayna sınırından geçirildiği görülmüştü. Ekim 2015’te, Hollanda Uçuş Güvenliği Kurumu, uçağın bir BUK füzesiyle vurulduğunu doğrulamıştı.

Eylül 2106’da da Hollandalı, Avustralyalı, Belçikalı, Malezyalı ve Ukraynalı yetkililerden oluşan Ortak Soruşturma Ekibi benzer bir sonuca varmıştı.

*

Açılan bu dava ve bu sonuç, ‘hiç yoktan iyi’ denebilecek bir durum…!

Ancak, ‘Dünya Adalet Sisteminde’ daha vahim durumlar da yaşanmakta…

Gazeteci (siyasi muhalif) A. Kaşıkçıyı ‘hunharca öldürtenler’, adil yargılanmaları bir tarafa, Basında kameralara ‘gülücükler’ saçmakta…!

Yararlanılan Kaynak:

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/dusurulen-ucakla-ilgili-davada-karar-aciklandi.html

%d blogcu bunu beğendi: