‘Şöförü’…meşgul etmeyin…! (Don’t distract the ‘driver’…!)

Bu, Air Tindi de Havilland DHC6-300 kazası 1 Kasım 2021’de, Kanada’da meydana gelmişti…; Yellowkinife’den Fort Simpson’a uçuşta…

Bu uçuşta, iki pilotun yanında, uçakta üç de yolcu mevcuttu…

Uçuş henüz tamamlanamadan, pilotlar uçağın yakıtının bitmek üzere olduğunu farkettiler…; acil iniş için, Fort Providence’ye yöneldiler…!

Ancak, pilotlar uçağı bu havaalanının pistine ulaştıramadılar…; uçak, pistin 10 km kadar uzağında, araziye zorunlu iniş yaptırıldı…!

Kurtarma ekibi, araziye indirilen uçağa sekiz (beş ?) saat sonra ulaşabildi…(Bu süre zarfında, uçaktaki yolcuların pilotlarla konuşacak yeterli zamanı olmuştur…!)

Uçağın pilotu, bu uçuş esnasında, uçakta bir arızanın meydana geldiğini ve Fort Providence’ye yöneldiklerini (divert) bildirmişti… Uçağın ait olduğu Firma ise, uçakta yakıtın bitmiş olması sebebiyle, bu kazanın meydana geldiğini duyurdu…!

Meydana gelen bu Kazayı inceleyen Kanada Ulaştırma Emniyeti Kurulu (TSB) Kaza İnceleme (Nihai) Raporunu dün yayımladı…

*Kaptan Pilot, uçağa bindiğinde, ortalıkta gördüğü Yakıt Alma Fişi’ni ‘uçağa yakıt doldurulduğu’ şeklinde yorumladı…!

*Kaptan Pilot, Uçuş Öncesi Kontrol Çeklistini, hafızadan, uygularken, bir yolcunun sorusuna maruz kaldı ve dikkati dağıldı… Bu kısa sohbet bittiğinde, Kaptan, Kontrol Listesindeki ‘Yakıt Miktar Kontrolu’ ilişkili maddenin gereğini yapmayı unuttu/atladı…! (Kaptan Pilot, Uçuş Öncesi Kontrolları bir Kontrol Listesi kullanmadan yapmayı alışkanlık haline getirmişti…Haliyle, Yardımcı Pilot da Kaptan’ı uyarmaya çekinmişti…Bu davranış, birçok yardımcı Pilotun hayatını kaybetme sebebiydi…!)

*(Kaptan ile bu konuda Yadımcı Pilot arasında da, kalkıştan önce bir diyalog yaşanmadı…Belli ki, yardımcı Pilot da, Kaptan Pilot’un görevi kabul ederek, bu amaçla göstergeyi kontrol etmedi…!)

*İlginç olanı, Yardımcı Pilot da kendi Kontrol Listesini (Cruise Checks) sessiz olarak ve ‘kafadan’ yapmıştı…(Biraz, ‘Tencere yuvarlanmış’…hesabı…!)

*Neticede, her iki Pilot da, uçağa yakıt almadan kalkış yaptıklarını farkedemedi…! (Uçağın, pistten kolayca havalanışına sevinmiş olmalılar…!)

*

‘Kıssa’dan Hisse’…:

Pilotların yaptığı birçok hata kazalara yol açmakta…; uçuş tecrübeleri ne olursa olsun…

Ancak, zaman zaman, Yolcuların Hatası da kazalara yol açabilmekte… Yaşanan bu kaza sadece bir örnek…!

Yaşanan bu kazanın ‘Ana Sebeplerinden Biri’ olsun… olmasın, ‘İşgüzarlık yaparak’, Uçuş Öncesinde’, pilotu ‘lafa tutmak’…abesle iştigal bir davranış…!

*

Neyse ki, gerek Yolcular ve gerekse Pilotlar şanslı imiş…; 2021 Noel Hindisinden paylarına düşeni yiyebilmişler…

Tabi…, ‘ağızlarının tadı’ kaldıysa…!

Yararlanılan Kaynak:

%d blogcu bunu beğendi: