Aptalca, Tehlikeli veya Farklı hareketler yapmayın…! (Dumb, Dangerous, Different…!)

P-63’ün B-17’yi ‘Biçtiği’ kaza üzerinde daha konuşulacak gibi…!

Bu kaza 12 Kasım 2022’de, ‘Dallas Executive Airport’ta (Teksas, ABD) meydana gelmişti…; bu kazada altı kişi de hayatını kaybetmişti…

Pilot Juan Browne, yukarıdaki videosunda bu kazanın meydana geliş sebebine biraz daha açıklık getirdi…

ABD’de meydana gelecek Havacılık Kazalarını da incelemeye yetkili olan Ulusal Ulaştırma Kazaları Emniyet Kurulu (NTSB), bu kazayla ilgili olarak, 1 Aralık 2022’de yayımladığı ‘Ön Raporunda’ (Preliminary Report), bu kazanın meydana gelişiyle ilgili bulgularını açıkladı…

Göründüğü kadarıyla, bu kazaya (çarpmaya) bu Uçuş Gösterisini Yöneten kişi (Air Boss) sebep olmuş…; B-17’lerden daha hızlı uçan P-51 ve P-63’leri, B-17 Uçuş Hattını kesecek şekilde, pozisyon/konum değiştirmeye yönelterek…!

Meydana gelen bu kazada, P-63 pilotunun, bu kazadan ‘daha önce ifade ettiğimiz kadar sorumlu tutulamayacağı’ anlaşılıyor…!

Yine de, P-63 pilotu, 30.000 saati aşan bir ‘Uçuş Tecrübesiyle’, bu Uçuş Gösterisini yöneten kişinin verdiği ‘Hatalı Talimatı’ zamanında algılayarak/farkederek, bu çarpışmayı önleyecek ‘kendi tedbirini’ alabilmiş olmalıydı…!

Özellikle de, ‘tecrübesini’ Uçuş Planlama Toplantısında ‘konuşturarak’…!

Pilot Browne, Uçuş esnasında ‘Aptalca, Tehlikeli veya Farklı Hareketlerin’ (Dumb, Dangerous, Different) yapılmaması gerektiği hususunun Uçuş Eğitimlerinde öğretilen ‘Ana Havacılık Prensiplerden’ biri olduğunu söylüyor…!

%d blogcu bunu beğendi: