TC-UHY…neden düştü…? (Why… TC-UHY crashed…?)

Güncelleme 4:

Bu Kazanın altından bir ‘Dram’ da çıkabilir…demiştik…; galiba, çıkmaya başladı…!

Göründüğü kadarıyla… ‘Sivil (Özel) Havacılığımızda … ‘Bırakınız…yapsınlar…’ konsepti işlemekte…!

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/bursadaki-ucak-kazasinda-aci-detay.html

…………………..

Güncelleme 3:

Enkaz mahallinin daha detaylı görüntüsü…

Sağ kenardaki siyah cisim uçaktan düşen/atlayan kişi…

Enerj Nakil Hattında (üç telli) kopma görünmüyor.

Uçağın Yatay Kuyruğu, tele takılma sebebiyle-kopmuş olabilir.

Motor, uçağın burnundan koparak ayrılmış…Uçağın yere (dike-yakın) çarpmasının çok hafif olmadığı anlaşılıyor…Acil Durum paraşütüyle inişten daha hızlı olarak gerçekleşmiş bir iniş…gibi…!

Güncelleme 2:

Uçak, paraşütle veya paraşütsüz düşüşünde, Enerji Hattına -bir-şekilde-takıldıysa, tellerde mutlaka (tekerlek, kanat, kuyruk,…) iz bırakır…! Bu iz kalan enkaz parçalarında da teyit edilebilir… (Basında bu konuyu araştıran olmadı…Halbuki, Konya’da meydana gelen Akrotim Kazasının sebebini, daha ilk saatlerde, bir Basın Mensubu belgelemişti…!)

Bu uçağın kopan Kuyruk parçalarının da, aranarak, çarpma-izi açısından dikkatle incelenmesi gerekir…

Pilot, uçuşun ilk yarım saatinde, Havanın ‘Bozduğunu’ ve görüş mesafesinin 200 metreye kadar düştüğünü söylemiş…! Yine de, arkadaşlarının ‘Geri Dön’ uyarısını dikkate almamış…!

…………………………………..

Güncelleme:

Bu video’da, uçağın Acil Durum Paraşütünün açılmış olduğu görünüyor. (Enkazın solunda, ileride; kırmızı-beyaz.) Enkazdaki parçalanma derecesine bakıldığında, bu, paraşütle iniş yapmış bir uçak görüntüsü vermiyor. Yangın öncesinde yeterince şiddetli bir çarpma meydana gelmiş… gibi. Uçağın paraşütü, videoda da söylendiği gibi, uçağın yere çarpmasından sonra açılmış da olabilir…!

Ayrıca, yukarıdaki video’da, uçaktaki yangının Enerji Nakil Hattına temasla başlamış olduğu söyleniyor. Ancak bu, şimdilik, bir varsayım.

………………………

TC-UHY Tescil Numaralı ve BRM Aero Bristell B23 tipinde bir küçük (özel) uçak 1 Aralık 2022 günü Ovaakça Doğal Gaz Tesisi arazisine (Osmangazi, Bursa) düşmüştü…

Yağışlı ve sisli hava şartlarında başlatılan bu uçuşta, uçağın sahibi de olan pilotun yanında bir bayan yolcu da bulunmaktaydı…

ADS-B’nin son kaydına göre, uçağın uçtuğu yükseklik 1125 fit, hızı da 158 mph idi… Uçak, uçuşunun son safhasında, yaklaşık 900 fit yükseklikten 500 fite (araziye), dakikada 750 fit ile alçaldı…

Uçak yere çarptıktan sonra yangına maruz kaldı…

FlightAware verisinden, uçağın, yaklaşık olarak, saat 15:13’te başlatılan bu uçuşunda, (yere göre ?) hızının saatte 200+ kilometre kadarken, bu uçuşun son safhasındaki hızın saatte 120 kilometreye kadar düşmüş olduğu anlaşılıyor.

Diğer bir husus, uçakta bulunan iki kişiden biri enkaz içinde bulunurken, diğerinin enkazdan uzakta bulunmuş olması ! (Bu kişinin bu durmu, ‘Acaba uçaktan atladı mı ?’ sorusunu akla getirebilir…!)

Bu uçak tipinde bir ‘Acil İniş Paraşütü’nün de mevcut olduğu biliniyor…Diğer taraftan bazı haber kaynaklarında, pilotun bu Acil Durum/İniş Paraşütünü açtığı, ancak, şiddetli rüzgar sebebiyle, uçağın enerji nakil hattına takıldığı…’ iddiası mevcut…

Ancak, enkaz fotoğraflarında bir ‘Paraşüt kalıntısı’ görülemedi…! Ayrıca, uçak enkazının parçalanma / dağılma / saçılma seviyesi bu, ‘Tele Takılma’ senaryosunu pek desteklemiyor…! (Yine de, ilave bilgilerle bu durum değişebilir !)

Sonuç olarak, bu uçak, belirli bir Uçak-Sistemi Arızası dışındaki bir sebepten düşmüş de olabilir…

En azından, bu uçağın, sisli-havada, pilotun ‘durum muhakemesi (situational awareness) kaybı’ sebebiyle düşmüş olması olasılıklardan biri olabilir…

Başka bir olasılık olarak, bu kazanın ‘altından’ bir ‘dram’ da çıkabilir…!

Yararlanılan Kaynaklar:

https://flightaware.com/live/flight/TCUHY

https://www.facebook.com/profile/100063068507532/search/?q=TC-UHY

%d blogcu bunu beğendi: