‘Milli’ motor TEI-TF10000 tanıtıldı…! (‘National’ Turbofan Engine…displayed…!)

Hava Araçlarına ‘Gaz Türbinli (Türbojet)’ motor imal etmek üzere oluşturulmuş olan TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.’ (Biz, kısaca, ‘TUSAŞ MOTOR’ diyelim) adlı kuruluşumuzun geliştirdiği bir motor daha, 13 Aralık 2022’de İç Basında duyuruldu…

Öncelikle, bu başarıda payı olanları kutlarız…

Bu Kuruluşumuz, 1985’te, ABD’nin General Electric Firmasıyla, bir ‘Ortaklık’ olarak oluşturulmuştu… Gerek teknoloji transferi ve gerekse ‘Müşteri Yaratılma Güvencesi’ açısından bu bir zorunluluktu… Bu Ortaklık Anlaşması 210’da 25 yıl daha uzatıldı… (İç Basında çıkan bir haberde: ‘TEI’nin Ortakları Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.ş.(TAI), General Electric’in (GE) Alt Birimi GE Aviation, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) ile Türk Hava Kurumu (THK) Arasında, 10 Ocak 1985 Tarihinde, 25 Yıl için İmzalanan Ortaklık Anlaşması’nın Süresi 25 Yıl için Daha Yenilendi.’…denmişti…)

Kısaca, ‘TUSAŞ MOTOR’a GE Firmasının ‘Teknik’ (ve pazarlama) desteği devam etmekte…’Tusaş Motor’ da, ürün yelpazesine, değişik ‘güç/performans boyutunda’ yeni ürünler katmakta…

Buraya kadar bir sorun yok…

*

Ancak, ‘TUSAŞ MOTOR’un son olarak tanıttığı ürünü olan motoruna verdiği ad dikkatimizi çekti…: ‘TEI-TF10000’…

Bu adlandırmada (kodlandırmada) yer alan ‘TEI’ bu Kuruluşumuzun Yurt Dışına yönelik olarak, pazarlama amacıyla, kullandığı bir ‘adlandırma’…!

Yine bu adlandırmada yer alan ‘TF’nin ise ‘Turbofan’ı temsil eden bir kısaltma olduğu anlaşılıyor… (TF: Genelde, yolcu uçaklarında kullanılan, Muharip Uçaklarda da kullanılmaya başlanan bir motor tipi…; şüphesiz, çok farklı boyutlarıyla…!)

‘Low-bypass Tipi’ bir Türbofan motor kesiti. Muharip uçaklar için. (Kaynak: Wikipedia)

Bu motor için yapılan ‘Milli’ vurgulaması ile ‘TEI’…, ‘TF’ adlandırmasını (kodlandırmasını) bağdaştırmak-biraz-zor göründü…! (Bunu, sadece, ‘Yurt Dışına Pazarlamaya yönelik olma’ hedefiyle açıklamak mümkün mü…? ‘Elin Oğlu’ (sözün gelişi) ne yapıyor…? Yurt Dışına satacakları farklı şekilde adlandırıyor/kodluyor… Önce kendi ihtiyacını karşıla…; ihracatını da sonra düşün…; haliyle, motorun/motorların beklenen performansı gösterdiğini-yeterince uçurarak-sınadıktan sonra…!)

İç Basında bu konuda yer alan haberde, ‘Türkiye’nin lider motor şirketi TEI, Türkiye’nin alanındaki en muhtevalı etkinliği Türkiye İnovasyon Haftası’nda TEI-TF10000 motorunun lansmanını yaptı.’…denmiş…

Bu haberde yer alan ‘muhteva’…, ‘inovasyon’…, ‘lansman’ ifadeleri ‘milli’ sözcüğünü-biraz-boğmuş göründü… ‘Kültür Erezyonu’ bu (mu) olsa gerek…!

Yine bu haberde, bu motorun ‘…muharip insansız sistemlerinde, hızlı hücumbotlarda, enerji santrallerinde ve bölgesel yolcu uçaklarında kullanılabilecek …’ olduğu beyan edilmiş (ileri sürülmüş)…! Bu tanıtımda, sanki, ‘Altay Tankı’ unutulmuş göründü…!

Bu haberdeki beyanlardan biri olan: ‘… Motor, çekirdeğinden türetilecek farklı konfigürasyonlarla ATAK-2 gibi ağır sınıf helikopterlere de itki çözümü sunabilecek…’ denmiş olması ‘Bam Telimizi’ kopardı…!Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/milli-motor-teitf10000-tanitildi.html

https://www.haberler.com/guncel/tei-ortaklik-anlasmasi-25-yil-daha-uzatildi-haberi/

%d blogcu bunu beğendi: