Bir uçak….’göz göre göre’…nasıl yakılır…? (How can an aircraft is put on fire…?)

Bu…’yaratılmış kaza’ 23 Ocak 2021’de, Portsmouth’da (New Hampshire; ABD) yaşandı…

‘Diamond DA-40’ tipindeki bir Eğitim Uçağının inişinden bir süre sonra, bu uçağın sağ ana iniş takımı bölgesinde yangın başladı… Neyse ki, Öğretmen Pilot ve Öğrencisi bu kazayı yaralanmadan atlattı…!

ABD Ulaştırma Kazaları İnceleme Kurulu (NTSB) tarafından gerçekleştirilen Kaza İncelemesinde, meydana gelen bu yangına, uçaktaki Garmin G1000 (Multifunction Display) hafızasındaki veriden, Öğrencinin İniş yaptırmasından sonra, Uçağın Kumandasını devralan Öğretmen Pilotun, pist bölgesindeki bekleme sürecinde, bu uçağa kısa aralıklarla ani frenleme yaptırması sonunda, uçağın Fren Balatalarının aşırı ısınmasının yol açtığı belirlendi…!

*

Özellikle yaz aylarında, sürekli fren yapılması sebebiyle Karayolu Ulaştırma Araçlarının Fren Sistemlerinde (Balatalarında) yangın başlayabilmekte…Bu, özellikle de Yolcu Uçaklarında, zaman zaman karşılaşılan bir durum…

Bu kazanın Ocak Ayında yaşanmış olması, ayrıca dikkat çekici…! Demek ki, Ocak Ayının soğuğu bile Fren Balatalarının yangın başlatacak kadar ısınmasını önleyememiş…!

Bu kazaya bir ‘Öğretmen Pilotun’ sebep olmuş olması…ayrıca düşündürücü…!

Meydana gelen bu yangına müdahale eden ‘Yangın Söndürme Ekibi’nin ‘aşırı müdahalesi’ de dikkat çekici…! O tarihte ABD’de ‘su’, herhalde, ‘sudan ucuzdu…!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: