NASA’dan uzayda yaşam izine…? (Searching for life in the Solar System…?)

Sayın Fatih Altaylı…’Bilimi…, Bilim Araştırmalarını’ gündemde tutan sayılı Televizyonculardan/Gazetecilerden biri… Kendisine, bu kararlı-tutumundan dolayı, öncellikle, teşekkür ederiz…

Bu defaki (bir ay önceki !) konuğu, NASA’da çalışan Sayın Dr. Umut Yıldız’dı… Sayın Yıldız, You Tube’da da, bilim-içerikli programlar/yayımlar (Tek Çare Uzay adıyla) yapmakta… Her ne kadar, bazen, ‘Moderatör’leri (!) konuşmaları/sunumları-biraz-sulandırsa da…!

*

Bir ay kadar önce gerçekleştirilmiş bu sohbette, NASA ve Uzay Araştırmaları hatırlatılıyor…Güneş Sisteminde ‘suyun ve yaşamın’ izinin nasıl araştırıldığı özetleniyor… Güneş Sisteminde başka yaşamlar mevcut olabilir mi…sorusuna da cevap aranarak…

Öncelikle belirtelim: bu görüşmenin başlarında ifade edilen, ‘Voyager Araçları Güneş Sisteminin Sınırının dışına çıktı/ötesine geçti’ (NASA tarafından savunulmakta !) söylemlerinin, sohbetin heyecanıyla söylenmiş sözler olduğu kabul edilebilir. You Tube’deki uzay-ilişkili video-programlarını zevkle izlediğimiz Sayın Dr. U. Yıldız’ın bu konuyu bu şekilde söylemesi/beyan etmesi-bize göre-pek uygun olmadı…(Sayın Yıldız’ın NASA’nın bir çalışanı olduğunu bilsek de…!)

Israrla söylemeye devam edeceğiz…; Güneş Sisteminin Sınırının aşılıp aşılmadığını söylemeden önce, bu sınırın ‘Bilim-Zemininde’ tanımlanması gerekir: Güneşin Elektromanyetik-etki Sınırı nedir…? Güneş Sisteminin Gravitasyonel Etki Sınırı…nedir…? Bunlar, mesafeler olarak, kıyaslanabilir mi…?

(Bu konudaki görüşlerimizi bu Sitede, daha önce yayımladığımız ‘Voyager Araçları’-ilişkili yazılarda açıklamıştık…!)

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: