İletişim Problemi…mi, yoksa…? (Communication Problem… or…?)…

Peş peşe inen uçaklar… Kule uyarıyor…: ‘Air Canada’…inişini iptal et… ‘Air Canada’…, inişini iptal et…! ‘Air Canada’nın pilotu inişte ısrarcı…!

Ve…, (Sayın M. İnce’nin deyimiyle)…: ‘Adam İndi’…!

*

Bu ilginç olay, 25 Ekim 2017’de, San Francisco Havaalanında meydana geldi…

Uçuş Kulesi Görevlisinin gördüğü tehlikeli yakınlaşma üzerine, inişini iptal etmesini (altı defa !) istediği, ancak, sonuç alamadığı Pilot, uçağının inişinden sonra, Kule ile (Telsiz) iletişim problemi yaşaması sebebiyle, bu olayın yaşandığını söylemiş…!

Kule Görevlisi, iniş yapmakta olan Pilotu ikaz için, ilave olarak, Kuleden bu uçağa doğru Kırmızı Işık da yöneltmiş… O da ‘para’ etmemiş…!

San Francisco International Airport.  (Jeff Chiu/Associated Press)

İşin ilginç tarafı, yaşanan bu olay, San Francisco Havalananında, Air Canada yolcu uçaklarıyla, (2017’de) son üç ayda yaşanan ikinci ‘çok-ciddi olay’ imiş… Önceki bir olayda, Air Canada Pilotu, gece şartlarında gerçekleştirdiği iniş teşebbüsünde, Piste paralel uzanan ve üzerinde birçok uçağın bulunduğu, ‘Taksi-Yoluna’ (taxiway) inmeye kalkmış…!

Yaşanan bu son olayda, Kule Görevlisi, Air Canada Pilotuna verdiği iniş iznini, Piste henüz inen başka bir uçağın bu pisti tahmininden daha geç terkedeceğini anlaması üzerine iptal etmiş…

ABD Havacılık Yetkililerinin gerçekleştirdiği soruşturmada, Pilotun Kule ile iletişim frekansını Yerde-iletişim frekansına-inişten önce-çevirmesi sebebiyle bu olayın yaşandığı anlaşılmış… Yine de, Pilotların gerek Uçuş Kulesinden yansıtılan ‘Kırmızı Işığı’ (anlamını) algılamamış olmaları, otuz saniye süresince, Telsiz iletişiminin kesilmiş/sessiz olmasını doğru şekilde anlayamamış olmaları, büyük bir eğitim eksikliği olarak değerlendirilmiş…!

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.cbc.ca/news/world/air-canada-did-not-respond-to-the-verbal-instructions-or-to-the-light-gun-instruction-1.4372135

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: