Yeni bir ‘kamikaze’ İHA…: ‘Azab’…! (A new ‘kamikaze’ UAV… ‘Azab’…!)

Yeni bir İHA. (Kaynak: Anadolu Ajansı; msn.com)

Bu haber İç Basında dün yayımlandı…

Faaliyet sahası ‘Yazılım-ilişkili’ görünen bir Firmamız, Havacılık sahasına da el atarak, ‘Kamikaze’ olarak nitelenen İHA üretmiş…!

Daha önceden haberdar olmadığımız bu Firmanın İnternet Sitesinde, 2008’de kurulduğu yazılmış…; yaklaşık 15 yıldır faaliyette olduğu anlaşılıyor…

*

Daha ileri gitmeden, ‘kısa sürede önemli bir başarı göstermiş görünen’ bu Firmanın Çalışanlarını, gösterilen bu başarıdan dolayı kutlarız… Neticede, Ülkemizin Firmalarının, diğer teknoloji sahalarında olduğu gibi, Havacılık Sahasında da başarılı olmaları, gerek Ülke Savunmasına ve gerekse Milli Gelire katkıda bulunmaları bizleri de mutlu kılar…

*

Basında dün paylaşılan bir ‘Haber-Video’da, bu Firmanının bir Yetkilisi Firmasını ve geliştirdikleri İHA’ları tanıttı…

Daha ileri gitmeden belirtelim, bu Firmanın ‘AZAB’ adını verdiği İHA’sının tasarımı/geliştirilmesi, (prototip) üretimi ve uçuş testleri hususunda, proje başlangıcına ve gelişmelerine yönelik olarak, İnternette bir (haber/video,…) bilgi bulamadık… ! Bu durum bir hayli düşündürücü… Halbuki bizler, Savunma/Havacılık projelerinde, tasarladığımız aracın maketini yapar yapmaz, fuar-fuar gezerek, Savunma-Havacılık Fuarlarında sergilemekle, Televizyonlarda boy-boy tanıtımlar yapmakla ‘ünlüyüz’…! Firmanın bu durumu-biraz-kuşku yarattı…; haliyle, soruya yol açtı…: Bu ‘Ürün’ ne kadar Size ait…?

Bu Firmanın, Yetkilisinin beyanından, İHA konusundaki/sahasındaki çalışmalarının iki yıldan beri devam ettiği anlaşılıyor… ‘İki-yıl’…, bu sınıf bir İHA tasarımı/geliştirilmesi (testleri) ve üretiminde ‘fazla-kısa’ bir süre olarak göründü…!

Diğer taraftan, bu Firmanın İnternet Sitesinde yer alan bir bilgi dikkatimizi çekti…: ‘Dünyada İlk, Türkiye’de Tek…!

Dünyada İlk’ mi…?

Elbette değil…!

Bir gözetleme aracından ziyade, ‘Hedefe Yönlenebilen’ bir ‘Mühimmat’ olarak görev yapmak üzere tasarım ve üretimi gerçekleştirilen bu araçların geçmişi-herhalde-İkinci Dünya Savaşına kadar uzanmakta…!

‘Şekli-şemali, boyutları, patlayıcı madde (mühimmat) taşıma kapasitesi, kullanılma yöntemi ve görev menzili dikkate alındığında, bu tamına uyan/sınıfa giren Hava Araçları, son otuz-yirmi yılda, başka ülkeler tarafından üretilmeye başlandı… Bu ülkelerin başında gelen İsrail’in ürettiği ‘Kamikaze Tipi’ İHA’lar hatırı sayılır bir süredir Bizde de kullanılmakta…! Azerbaycan’ın da sahip olduğu bu ‘uçan-mühimmatlar’la Azerbaycan, son Karadağ Çatışmalarında, önemli başarılar elde etmişti…

Zaten, bu Firma Yetkilisi, ‘Azab’ın kendine has sensörleri var. Ukrayna ve Azerbaycan savaşlarında da gördüğümüz gibi bu tür kamikaze İHA’lara karşı önlemler alıyorlar…’ deyerek, Firmasının İnternet Sitesindeki bu ‘iddiasını’ yalanlamış oldu…!

‘Türkiye’de Tek’…mi ?

Elbette değil…!

Bir başka Milli Firmamız, TÜBİTAK’ın bir Projesi olarak, bu tanıma tam olarak uyan bir ‘Radyasyon (Radar Sinyali) Yayan Hedeflere Karşı’ bir ‘Uçan-Mühimmat’ geliştirme çalışmalarını sürdürmekte…! Bu Ürünün ileri-safhadaki uçuş testleri devam etmekte… (Merak edenler İnternet’ten kolay bir sorgulama yapabilir…)

*

Tekrar bu (‘İlk’çi !) Firmamıza dönersek…:

Bu Firmanın Yetkilisi, geliştirdikleri bu ürünü tanıtırken ve … ‘Harp başlığını istediğimiz şekilde değiştirip entegre edebiliyoruz. Envanterdeki mevcut harp başlıklarını kullanabiliyoruz.‘ derken-biraz-‘fazla iddialı’ konuşmuş göründü…

Yine bu Yetkili…: ‘… isterseniz bir operatör yardımıyla 200 kilometre görüş hattından Azab’ı kamerasıyla yönlendirip hedefe kendiniz götürebiliyorsunuz.‘ demiş… Ancak bu yetkili, bu ‘Menzil (Hedef Mesafesi) Testlerinin’ nerede ve Kimlerin Nezaretinde gerçekleştirildiğini söylememiş… (Acaba…, bu iddia ‘Başkalarına’ mı ait…?)

Yine bu Yetkilinin, ‘…verdiğiniz GPS koordinatlarıyla direkt kendisi hedefine ulaşıp imha edebiliyor.’ beyanı sorgulamaya muhtaç…! Bu açıklamada, ‘gerçekleşmiş-görünümüyle’, bir iddia ileri sürülmekte… Halbuki, bu haberin devamında, ‘Hedef İmhası Testlerine’ henüz başlanmamış olduğu-zaten-beyan edilmekte…! (‘Gerçekleşmiş-görünümlü’ bir hedefleme…?)

Bu Yetkili, ‘Her ne olursa olsun Azab, hedefin üzerine geldiğinde kendini imha edebilecek güçte. ‘… derken, neyi kastettiği-biraz-karışmış göründü…; Kamera Karşısında heyecanlanmış olsa gerek… (Bu sınıf İHA’ların temel görevi…’Kendilerini İmha Etmek’..olmadığı gibi, bu bir ‘Güç Gösterisi’ ölçüsü de olamaz… Kastedilen ‘Hedefi Tamamen İmha’ ise, bu da ‘biraz iddialı’ bir ifade (amaç) olurdu… Gelin…, Hedefteki Aracın/Sistemin Görev Yapmasını Engellemek’te anlaşalım…!

Yine bu Yetkili, ‘Azab T200 modelimizi iki operatörüyle çok rahat şekilde kurabiliyorsunuz. Aynı zamanda 8, 16’lı podlarda taşınabiliyor. Kurulumu 5 dakika sürüyor’ demiş…

Bir tarafta sadece İHA’sı 50 Kilo olan, haliyle, Rampasıyla, Nakil Aracıyla başka görev/destek Sistem Elemanları bulunan bir Sistemi, iki kişiyle ve üstelik ‘Beş dakikada’ göreve hazır hale getirebildiğini beyan etmeden önce, her halde, yeteri kadar testi gerekirdi…; gerçekten, beş dakika yetecek mi…?

‘İlk kurulumu yaptıktan sonra art arda 5-10 adet Azab atabiliyorsunuz. Onun testlerini henüz yapmadık’ ifadesi, gerçekte, söylediğimizi yeterince teyid etmekte…!

Bu sistemin sekizli, onaltılı ‘Pod’larla taşınabildiğini söylemek, ancak, bu Testi/Gösterimi gerçekten yapmış olanların ‘harcı’ olabilir… Elde, bunu teyid edecek bir Fotoğraf var mıydı…; neden gösterilmedi…? (Elbette…yoktu…, ya da, …)

Sayın Yetkilinin ‘Azab uçuyor, hedefine dalış gerçekleştiriyor. Bütün uçuş testlerini gerçekleştirdik…’ beyanının da, iki-yıllık geliştirme süresi dikkate alındığında, biraz ‘fazla iddialı’ olduğunu söylemek mümkün…

‘Mühimmat testlerinin senenin ortasında ya da yılın üçüncü çeyreğinde bitmesini bekliyoruz. Üretime hazırız‘ ifadesi de kendi içinde çelişkili… Hem altı+ ay test dönemi var.. hem de, ‘Üretime Hazırız’… ! Müşteri herhalde, Testlerden başarıyla çıktığını görmeden bu ‘Ürün’ için sipariş vermeyecektir… (Şüphesiz, mali kaynak destekli, ‘ön siparişli’ ticari bağlanmalar da mümkündür… Yine de, birçok ‘Bilinçli Müsteri’, siparişten önce, ‘Sonucu Görmek isteyecektir’…)

‘Azab’a özel mühimmat üretilebileceği gibi güvenlik güçlerinin elindeki harp başlıklarının da kullanılabileceğine işaret eden bu Yetkili, havanlar, tank topları ve RPG mühimmatının çok kolay bir şekilde Azab’a entegre edilebildiğini bildirdi’… ifadesi ‘Bam Telini’ koparmış… Bu noktada, bu İHA’ya ‘Tank Topu’ yüklerken, ‘aman dikkatli olun’ deriz… Olur ya, bu ‘Top’ ayağınıza düşebilir…!

Biz, bu yazıyı bitirmek istesek de, Sayın Yetkili devam etmiş…:

‘Bu özelliklerde bir İHA’nın uçar hale gelmesi ve ulaştığı yük, mesafe henüz Türkiye’de gelinmiş bir nokta değil’ derken, bu İşe/Sahaya,bu Firmadan yıllar önce el atmış olanlara karşı ‘Saygıda Büyük Kusur İşlemiş’…! Kendisi, Milli Havacılıktaki gelişmeleri ya yeterince izlememekte, ya da…!

Bu Yetkilinin, ‘Azab, mevcut kamikaze İHA’larla karşılaştırıldığında şu anda sınıfında Türkiye’de tek’…sözüne cevap vermek, öncelikle, bu sahada tasarım-geliştirme yapan diğer Milli Firmaya/Firmalara, varolduğunu düşündüğümüz bu Firmaların ‘Susan Güzellerine’ düşer…!

Azab T150’yi … arabanın arkasına atıp götürüp…’: Biz olsak, daha özenle taşırdık…; neticede, büyük bir emek ürünü olacak…!

Atalarımız, ‘Dilin Kemiği Yok’… demiş… ‘Ele geçirilirse patlamadan ki biraz zor, hiçbir parçasını bulamazlar.’ Demek ki…, ‘zor da /düşük olasılık da olsa bu mühimmatın patlamama olasılığı var’… (Zaten, aklı başında hiç kimse, aksini iddia edemez…!) ‘Hiçbir Parçanın Bulunamaması’ iddiası üzerine, bu Sayın Yetkiliye, Ukrayna Hava Sahasında düşürülen Malezya Uçağının Kaza İnceleme Raporunu okumasını öneririz…

*

Atalarımız… ‘Ainesi İştir Kîşinin lâfa Bakılmaz… demiş…!

Biz, aksi görüşteyiz… ‘Kişinin Lâfına’ da bakmak gerekir… İşten önce, yeterince fikir verebilir…!

Yararlanılan Kaynak:

%d blogcu bunu beğendi: