Astrolojiye Bakış Açınız…değişir mi ? (Can your opinion about astrology change…?)

Aşağıdaki ‘Haber Kaynağında’ yer alan bir haberin başlığı böyleydi…

Bu haberin başlığında geçen ‘Osmanlı zamanındaki burcunu…’ ifadesi dikkatimizi çekti… Osmanlı zamanında ‘Burçlar’ farklı mıydı…?

Meğer, o devirdeki ‘Burç Yorumlarından’ bahsetmekteymiş…

Bu haberin ‘yazarı’, bu haberine bir iddiayla başlamış…: ‘Osmanlı gökbilimcileri astrolojiye olan bakış açısını değiştirmiş…! Üstelik, çoğu kişi, bu gökbilimciler hakkındaki bilgilere hakim (de) değilmiş… (Böylece, bu haberle, ‘Milli Bilinçlenmeye’ önemli bir katkı da yapılmakta olduğu anlaşılıyor…!)

Bu haberde adı geçen (Padişah) Fatih Sultan Mehmet’ten…: ‘… yıldız hareketlerini burçlara göre yorumlayan gökbilimciler yetiştirilmiş…‘ biri olarak bahsedilmiş olması, söylendiği şekliyle, bu Sayın Padişahın kariyerine pek uygun düşmese de, bu haberin devamında, Osmanlı’nın ‘Eski Türk’ olarak nitelenmesi de, Sayın İ. Ortaylı’nın yorumu gerekecek bir husus olarak göründü…!

Haliyle, bu haber-yorumda ‘kopukluklar’ da oluşmuş…: ‘… Günümüzdeki astrolojinden farklı olan bu teşkilatta’.. derken, ‘ipin ucu biraz kaçmış’… göründü…!

Şüphesiz, bu haberde yer alan ifadeler, orijinal kaynak-dokümandaki/belgedeki ifadelerden farklı yorumlanarak yazılmış olabilir…

Bu haberin devamında, ‘Osmanlı Astrolojisinin’, bu haberin yazarıyla birlikte, ‘Astronomiden ve mantıktan’ koptuğu görülüyor…! Birkaç örnek verelim…:

KOÇ BURCU / HAMEL

Yörüngede yıldızların güneşe en yakın olduğu konum aralığına denir. Bu da 21 Mart ve 20 Nisan arasına denk gelir. Lider bir karakter enerjisi vardır.

BOĞA BURCU / SEVR

Katmanlar arasında en dayanıklı olan gücü temsil ettiği için Sevr vakti olan tarihler arasına denk gelir. Dünyalık her yükü kaldıran ancak aşka yenilir. 21 Nisan ve 20 Mayıs tarihleri arasında yer yüzünden gökyüzüne olan yükseliştir.

İKİZLER BURCU / CEVZA

Divan edebiyatında bile yer alan Cezva, yılın en tatlı ve güzel olduğu zaman katmanıdır. Bu yüzden 21 Mayıs ve 21 Haziran arasında doğanlar tatlı ve sempatiktir. Ancak gökte sıcaklık ve soğukluk karması karakteri fikirde dengesizleştirmiştir.

YENGEÇ BURCU / SERETAN

Gök katmanları arasında sıcaklığın artığı ve kıyafetlerde yeniliğe gidilir. 22 Haziran ve 22 Temmuz arasında doğanın sıcaklığına bağlı kişilerin gölgeye çekildiği söylenir. Bu katmanlar arasında doğanlar bu yüzden çekingendirler. Ancak aynı zamanda sıcakkanlı ve anaçlardır.

Merak eden okuyucu, devamı için, ‘Kaynak Habere’ bakabilir…

*

Memleketimizde yıllardır sürmekte olan (siyaset-kökenli) Sen-Ben Kavgası…ve Ekonomik Kriz yetmiyormuş gibi…, bir de Salgın Hastalık…, sonrasında da yaşanan Deprem Felaketi, sahip olduğumuz birçok değerin de kaybedilmesine (aşındırılmasına) yol açtı ve açmakta…

Gerçekte, konu ettiğimiz bu haber, ‘durumumuzu yansıtması açısından’ iyi bir örnek…

Ne Ana Dil… kaldı, ne mantık…, ne de, bunları ‘umursayan’…!

Elbette, ‘Astronomi’nin değil…, ‘Astroloji’nin gündemde olması (gündeme getirilmesi) boşuna değil…!

Yararlanılan Kaynak:

%d blogcu bunu beğendi: