2023’ün ilk Güneş Tutulması… yakında…! (2023′ first Solar Eclipse… coming…!)

2023’ün ilk Güneş Tutulmasıyla ilgili bir ‘Haber/Yorum’…! (Bu ‘Haber’in kaynakları yukarıda görünüyor…)

Bu haber, bir ‘Astronomi Haberi’ olarak görünse de, daha ilk cümlesinde-biraz-‘asap bozmaya’ başlıyor…: (Ne demekse…) ‘Önümüzdeki iki ay etkili olacak yılın ilk Güneş tutulması…’

Biz, sakin kalmaya çalışarak, okumaya devam edelim…:

20 Nisan günü gerçekleşecek olan bu tutulma, Türkiye saatiyle 4:34’te başlayıp, 9:59’a kadar devam edecekmiş… Hiç yoktan iyi… Hiç olmazsa tutulmanın ikinci yarısı gözlenebilecek…diyecektik ki…, olmadı… Bu haber doğruysa, bu tutulma Türkiye’den gözlenemeyecekmiş… (Yine de, You Tube’den canlı olarak izlenebilecektir…)

Bu ‘Haber’, kaldığı yerden, ‘asap bozmaya’ devam ediyor…; maalesef…:

(Bu) ‘Güneş tutulmasında Jüpiter’in temsil ettiği konular ön planda olacak (mış… ne demekse !): Finans, ticaret, eğitim, inanç, din, medya ve ulaşım… (‘Sağlık’…unutulmuş…; bir de, gündemdeki seçim…!)

Bu arada Jüpiter büyüteç bir gezegen’…miş…! Her şeyi ‘abartır’mış...? (Sanki…, ‘Kayınvalidesinden/Kayınpederinden’… bahsediyor…!

‘(Jüpiter) Her şeyi abartır. Demek ki bu tutulma sürecinde her türlü konu, aynı zamanda çok fazla büyümeye müsait. Bahsettiğimiz alanlarda stresli gelişmeler yaşanabilir.’ (Laf ola… beri gele…!)

Okumaya ‘tahammülünüz’ olacaksa, devam edelim…:

Normal şartlar altında Jüpiter’in fırsat ve şanslarla da ilişkisi vardır; ancak tutulma özellikle 29 derecede olduğundan fırsatı değerlendirememek, son dakika fırsatın elden kayıp gitmesi gibi gelişmeler söz konusu.‘ (Tutulma… 28 derecede (hangi…/ne…?) olsaydı…, haliyle, durum çok daha farklı olurdu…; mesela…, Sayın M. İnce adaylıktan çekilebilirdi…?)

‘Tutulmanın Koç burcunda olması yangınları, aktif volkanları, siyasi liderlerin fütursuzca ve bencilce çıkışlarını, sansasyonları, yeni enerji kaynaklarını, askerleri, savaşı, rekabete ve mücadeleye dayalı ortamların oluşmasını, sporcuları, kahramanlık yapanları ve itfaiyecileri işaret eder.’ (Peki…, Leyleklerin Gelişini, ağaçların budanmasını…da ifade etmez mi…?)

‘Tutulma zamanında yangınlar artabilir, yanardağlar harekete geçebilir (Belli ki, son günlerde patlayan bazı yanardağlardan haberi olmuş…!). Yeni enerji kaynakları, güneş enerjisi, enerjiyi verimli kullanmakla ilgili uyarılar olabilir, enerji krizleri yaşanabilir. Koç burcu savaşmak ve rekabet etmekle de ilgilidir. Bu tutulma savaş gibi konuları gündeme getirebilir. Dünyada siyasi anlamda suların pek de durgun olmayacağı zamanlar… ‘ (Bu paragraf…, biraz, A. Ö. Tan’ın (NTV Radyo’daki) ‘Bir Tutam Tarif, Biraz da Tarih) sunumlarına benzemiş…! Osmanlı Saray’ından ve Seferat’tan bahsetmemiş olması bir eksiklik…!)

‘Çocuklar, çocuklarla ilgili işler, çocukların eğitim aldığı, kaldığı yerler, yetimhaneler ve bakımevleri de bu dönem risk altında.’ ... derken, mevcut ‘İktidara’ bir ‘göndermede mi bulunuyor’…anlaşılamadı…?

‘Bu tutulmayla finansal konularda cesur adımların atılabileceğini, risk alınabileceğini düşünebiliriz. Uluslararası ticaretin hız kazanmaya başlayabileceği bir süreç.’... (Sözler/beyanlar, söyleyen/yazan için, olabildiğince ‘yuvarlak’ olmalı…herhangi bir risk doğurmamalı…!)

‘Bu tutulmada Alrisha sabit yıldızı etkin olacak. Birleştirici bir yıldızdır. İki konuyu birleştirir. Bu yüzden bu tutulma zamanı ülkelerarası ya da ticari ortaklık, şirket birleşmeleri söz konusu olabilir.’ (Bu vesileyle…, gökyüzünde ‘sabit yıldızların da mevcut olduğunu’ öğrenmiş oluyoruz…! Yeterince net ifade edilmemiş ise de, ‘Ülkelerin Birleşmesinden’ de bahsediyor…; çok daha güncel olan, Partiler-arası birleşmeleri/ittifakları unutarak…!)

Bu ‘Haberin/Yorumun’ yazarı ‘üfürmeye’ devam etmiş…; ‘Mangaldaki Külün Kırıntısını Dahi Bırakmayarak’… Merak eden okuyucu bu Haber Kaynağına bakabilir…

*

‘Büyücüler, Falcılar, Gelecekten Haber Verenler (Astrologlar, Kahinler,…), tarihin her döneminde mevcut oldu… Bunların bir kısmı (belki her dönemde) ‘Saraylarda’ da beslendi…! (Çok Yakın tarihimizde dahi bunların örnekleri mevcut…!)

Bunlardan ‘İktidarla Uyuşanlar’ yüceltilirken, ters düşenler şiddetle cezalandırıldı…; bir kısmı ‘Cadılıkla Suçlanarak’…

Burada konu ettiğimiz ‘Haberin/Yorumun’ yazarı, bu yorumlarıyla Okuyucuyu ‘Aptal’ Yerine Koymuş…dersek, ‘biraz fazla hafif bir eleştiri’ yapmış oluruz… !

Bu tatil gününde, zamanımızın bir bölümünü harcayarak, bu yorum yazısını (istemeyerek) yazmış olmamız, bu gibi yazılardan/yorumlardan zarar görebilecek olan gençleri ve bu gibi ‘kişilerin’-maalesef-etkisinde kalabilecek ‘Vatandaşı’ korumak için…

Belki bir faydamız olur…!

%d blogcu bunu beğendi: