‘Ar Damarı’… çatlayınca…! (An… ‘utterly shameless’ news..!

Yukarıdaki ‘haber’ için…, msn.com’da, ‘haberler.com’ kaynak gösterilmiş…

Haliyle, ‘yalan’ bir haber…;İnsanları kandırmayı ‘Meslek Edinmiş’ kişilerin yapabileceği türden bir ‘*Haber’…; böyle ‘Haber’ler yapmanın bir yaptırımının mevcut olmadığı bir ortamda…!

İspanya Donanmasına ait Juan Carlos I (L61) gemisinin tasarımı örnek alınarak inşa edildiği ileri sürülen TCG Anadolu’nun (L400) bir amfibi hücum gemisi (LHD) olduğu söyleniyor… Kaynaklara göre, bu geminin boyu 232 metre kadar… (Uçak Gemilerinin Pist Uzunluğu, geminin toplam boyundan daha kısadır…)

Juan Carlos L61 (Kaynak: Wikipedia)

Wikipedi’deki bilgilere göre: ‘Juan Carlos I projesi temelinde, Avustralya Kraliyet Donanması için iki Canberra sınıfı gemi (“Canberrra” ve “Adelaide”) ve 2016’da Türk Donanması için “TCG Anadolu” gemileri (İspanya’da !) inşa edilmeye başlandı.[11][12].’ (Kaynaklar:

*

Peki…, bir F-16’nın havalanabilmesi için, ne kadar bir pist uzunluğu gerekli…? Bu uçağın, Maksimum Kalkış Ağırlığının çok altındaki kalkışlarında bile, havalanabilmesi için, en az 1000 metre uzunluğunda pist gerekli (https://www.skybrary.aero/aircraft/f16). (Kaldı ki, gerçek pist boyu bu Kalkış Mesafesinden daha uzun olmak zorunda…!)

Her ne kadar, Uçak Gemisinden (kısa mesafeden) Kalkışlar için özel fırlatma sistemi (Katapult) kullanılmakta ise de, bunun mümkün olabilmesi için, gemide bu Fırlatma Sisteminin mevcut olmasının yanında, uçağın da bu amaç için (yapısal olarak) tasarlanmış (güçlendirilmiş) olması gerekir… (İHA’nın fırlatış anında parçalanması istenmiyorsa…!)

Mevcut durumda, ne uçaklarımızda, ne de bu gemide bu özellik yok…! (Tasarım/inşa amacına bakıldığında, olması da gerekmez…)

*

(*Elbette, bunlara Haber denemez…)

Yaklaşmakta olan bu ‘Seçimi’… ‘En Çok Yalan Söyleyen’ler…mi kazanacak…?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: