Uçak yapan yapana…! (Aviation Designs…, one after another…!)

İç Basında, Bursa’da yerleşik bir Firmamızın tasarımı/üretimi olan ve Troy T200 olarak tanımlanan uçağının pist testlerine başladığı duyuruldu…!

Üretilen bu (prototip) uçağın bir ‘Acil Durum Paraşütü’nün de mevcut olacağı söyleniyor.

Yukarıdaki videoda, gövdesi kompozit malzemeden yapılan bu uçağın, ‘Sertifikasyon Testlerine’ hazır durumda olduğu da vurgulandı… (Motoru ve, muhtemelen, Aviyonikleri dışarıdan…)

Bu uçağın Ana İniş Takımı Tekerleklerine ‘Aerodinamik Kaporta’nın takılmamış olması, bu uçağa -biraz-‘gariban’ görüntüsü vermiş… Ne de olsa, ilk defa görücüye çıkılıyor… Biraz daha fazla özen gösterilebilirdi…!

Motor sesinin beklenenden biraz farklı (zayıf !) olması…, muhtemelen, motor silindir hacminin küçük olmasından… İleride, daha güçlü motor takıldığında, sesi biraz daha ‘Davudi’ olacaktır…!

Uçak-Yer Test’lerinin temel kurallarından biri, Test-Sürüşü esnasında kolun pencere pervazına konacak olması…! Bu ‘Kural’ (Modifiye) ‘Otomobil Sürücülüğünden Uçak-Sürücülüğüne’ geçişte bir ‘Kültür-Taşınmasının’ da işareti…! (Sağ… serbest…!)

Bu Şubat-Mayıs dönemi (‘Yerli’…değil…!) Milli Havacılığımız açısından oldukça verimli geçti…

Dileriz, bu başarı bu ürünlerin ‘Kalifikasyon/Sertifikasyon Testlerinde’ de sürdürülür ve bu Ürünlerin Yurt-Dışına, tatmin edici seviyede, pazarlanmaları da mümkün olur…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: