Yangın Söndürme Uçağı… neden düştü…? (Why…Fire Fighter Air Tanker crashed…?)

Avustralya’da, 6 Şubat 2023’te, Boening 737 tipi bir Yangın Söndürme Uçağı düşmüştü… Meydana gelen bu kazanın Ön İnceleme Raporu 3 Mayıs 2023’te yayımlandı…

Avustralya Ulaştırma Kazaları İnceleme Otoritesi (ATSB), yayımladığı bu kapsamlı ön raporunda, meydana gelen bu kazanın, pilotun planlanandan daha alçaktan ve daha yavaş uçmasının yol açtığı sonucuna vardı…!

Pilot Juan Browne, yukarıdaki videosunda bu kazayı yorumladı…

Batı Avustralya’daki Fitzgerald Ulusal Parkında başlayan bir yangını söndürmek için, Batı Avustralya’daki Brazelton Havaalanından havalanan bu uçak/ekip, bu kazanın meydana gelişinden önce bu bölgede bir söndürme teşebbüsü daha yapmış… Bu kaza, ikinci-söndürme teşebbüsünde meydana gelmiş…

Pilot, yangına ilk müdahalenin yeterince başarılı olamamış olmasının da etkisiyle olsa gerek, biraz gergin bir durumda, (planlı) ikinci (tur) söndürme teşebbüsünde bulunmuş…

Ancak, bu teşebbüste, uçağın hızı minimum 118 knots olması gerekirken, çok daha altına düşürülmüş…!

Pilot, bu hız düşmesinden önce, motor gazkollarını güç artırıcı pozisyona getirmesine rağmen, beklenen bu güç/itki artışındaki (doğal) gecikme sebebiyle, uçuş hızı limit altına düşürülmüş…! Uçağın alçalma hızı dakikada 1800 fite kadar artmış… (Haliyle, bu alçalma hızında meydana gelen artış uçağın yunuslama (pitch) açısında da artışa sebep olmuş…!

Stola giren uçağın tetiklediği ‘Löyye Sarsılması’ (Stick Shaker) ile birlikte, uçak, 104 knots hızla, 222 fit yükseklikteki araziye ‘kayarak-çarpmış’… (Motor (N1) devri: %85…)

Uçuşun bu kritik aşamasında, Yardımcı Pilot, uçağın limit altına düşen hızı hususunda, uçağı kullanmakta olan kaptan Pilota gerekli uyarıları zamanında yapamamış…!

Yine de, bu kazadan hafif-yaralı olarak kurtulan pilotlar, kokpitin açabildikleri sol penceresinden uçağı terketmeyi başarmış…!

Uçağın yerde oluşturduğu izler…

Kaza öncesi uçağın Hücum Açısı değişimi.

*

Malûm…, Orman yangını Mevsimi yaklaştı…

Yakın geçmişte, bizde de bir (büyük) Yangın Söndürme Uçağı Kazası yaşanmıştı…

ATSB’nin henüz yayımladığı bu rapor , umarız, Yangınla Mücadele Edecek pilotlar ve yöneticileri için bilgilendirici ve uyarıcı olur…!

Yararlanılan Kaynak:

https://www.atsb.gov.au/publications/investigation_reports/2023/report/ao-2023-008

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: