Yeni yılın ilk büyük kazası Endonezya Havayolları’nda…! (New Years’ first big airliner accident…!)

Turuncu Kutu’nun (FDR; Kara Kutu ?) bir bölümü. (Kaynak: avherald.com)

GÜNCELLEME-4: Kazanın uçağın ‘Autothrottle’ sistemi arızasıyla ilişkili olabileceği hususunda bir söylenti mevcut. Bu istem, belirli şartların gerçekleştiği durumlarda, motorların gazkollarına ‘gaz-açma veya gaz-kesme’ yönünde, kendiliğinden kumanda eden bir sistem… Kazadan birkaç gün önce, uçakta bu sistem-ilişkili bir arıza yaşandığı hususunda bir ‘arıza kaydı’ mevcut…! Şüphesiz, zamanında farkedilmesi halinde pilotların gazkollarına müdahale etme imkanları her zaman mevcut… Tabi, ‘zamanında farketmeleri halinde’…!

(Endonezya Sivil Havacılık Yetkilileri (KNKT)-biraz-‘ketum’ davranıyor…gibi…!)

Kaynak: avherald.com

‘On Jan 23rd 2021 the KNKT chairman stated, that the tech log of the aircraft contained an entry about an autothrottle fault a few days before the crash. There has been no other technical anomaly noted. At this time it is entirely unclear whether or not problems with the autothrottle contributed to the crash Crews can easily fly the aircraft manually without the autothrottle system. The CVR will be needed to hear the discussions between the pilots to identify the actual problem they had at hand. (Editorial note: obviously this entire statement came in response to speculations raised by a number of media globally attributing the crash to a malfunction of the autothrottle system).’

GÜNCELLEME-3: Kaza İnceleme Ön Raporu’nun en geç 8 Şubat 2021’de yayımlanması bekleniyor… CVR hafıza birimi henüz bulunamadı…Aramaya devam ediliyor…

GÜNCELLEME-2: 20.01.2021

Avherald.com’daki son güncellemeye göre, Uçuş Veri Kaydedicisi (FDR) verisi çözümlendi…Ancak, Kokpit Ses Kaydedicisi (CVR) veri depolama birimi henüz bulunamadı; CVR parçalanmış durumda olduğundan, belki de bulunamayacak… Kaza İnceleme Otoritesi KNKT’nin, elde edilen bulguların Kamuoyu le paylaşımını, CVR araştırması sonuçlanana kadar, ertelediği anlaşılıyor… Ancak, avherald.com’da yer alan aşağıdaki bilgiden, uçakta, kaza sebebi olarak, ‘pilot-dışı’ (kullanım hatası, intihar…, dışı !) bir faktör üzerinde durulduğu anlaşılıyor…; belki, uçak yapısı-ilişkili bir faktör…! Endonezya’da, benzer/aynı yapıdaki diğer uçaklarda yapı / sistem (?) kontrolların başlatılmış olması buna bir işaret…!

‘On Jan 19th 2021 the KNKT reported that the FDR contained 330 parameters of a total of 18 flights. The KNKT have already developed a general picture of the accident, however, need further data from the cockpit voice recorder before publishing any information. Inspections of Boeing 737-300, 737-400 and 737-500 in Indonesia have been ordered.!

…………………………………………….

GÜNCELLEME- 1:

Indonezya KNKT (National Transportation Safety Commission) tarafından 15 Ocak 2021’de yapılan açıklamada, uçağın Uçuş Veri kaydedicisinin enkaz bölgesinde bulunduğu ve veri analizinin devam ettiği, Kokpit Ses Kaydedicisinin (CVR) hafıza biriminin ise araştırmasına halen devam edildiği bildirildi. Bu kazanın sebeplerinin anlaşılması yakındır…!

………………………………………

Avherald.com’da 9 Ocak 2021’de yayımlanan bir haberde, Endonezya Havayollarına ait bir uçağın kaybolduğu duyuruldu…!

Jakarta’dan Pontianak’a gitmekte olan, SJ-182 uçuş numaralı bir Boeing 737-500’ün, Jakarta’nın Sokarno Uluslararası Havaalanından ayrıldıktan sonra, uçak Java Denizi üzerindeyken, yerel saat 14:40’ta uçakla radar ve telsiz iletişimi kesildi… Uçakta altısı çocuk, 56 yolcu ve 6 kişilik uçuş ekibi bulunmaktaydı… İlk bilgilere göre, Lancan Adası (lancan Island) açıklarında uçak enkazının parçaları bulundu…

Enkazdan toplanan bazı parçalar…

Uçakla, yerel saat 07:40’da irtibat kesildiğinde, uçağın 10,600 fit yükseklikte ve tırmanışını sürdürmekte iken, yere göre hızının (ground speed) ani olarak azaldığı, bir süre sonra da arttığı (aşağıdaki video’dan) bildirildi… Uçağın denize, tek parça olarak, yüksek hızla çarptığı (enkazın parçalanma seviyesinden) söylendi…

Uçak havada parçalanmış olsa, ‘yere göre hızında’ belirgin bir artışın yaşanmaması beklenirdi… Sistemlerin son ana kadar sinyal göndermiş olması, aksine bir durumun işareti.. Pilotların bir acil durum belirtmemiş olması, havada parçalanma olasılığının yanında, başka olasılıkları da düşündürmekte…!

Şüphesiz, uçağın ‘stol’ edilmiş olması da olasılıklar içinde…

Yağmurlu bir havada gerçekleşen bu kazada, uçağın düşüşünü bölgedeki bazı balıkçılar kısmen görmüş; enkaz mahallini (suda yüzen uçak parçaları, giyecekler,…) de onlar belirlemiş…!

Yararlanılan Kaynak:

“Yeni yılın ilk büyük kazası Endonezya Havayolları’nda…! (New Years’ first big airliner accident…!)” için 2 yorum

  1. Bundan bir kaç yıl önce Malezya havayollarıydı uçak kaybolmuştu ve günlerce aramışlardı sanırım. Çok üzücü… neden oluyor ki bu kazalar..

    Beğen

    1. Kazaların birçok sebebi olabilmekte… Ancak, birçok sebebin arkaplanında olan (kazaya sebep olan), genelde, insandır… Tasarımdaki, imalattaki, kullanımdaki (pilot), işletmedeki (para hırsı, ihmalkarlık,…), denetimdeki (Devlet Sivil / Askeri Havacılık Otoriteleri dahil…)… Uçaklar hiç kaza yaşanmayacakmış gibi tasarlanmaz…! ‘Kabul edilebilir seviyede’ kaza olacakmış gibi (olması göze alınarak) tasarlanır… (On milyon uçuş saatinde bir ölümcül kaza olasılığını- peşinen-kabul etmek …gibi…) Bir ülke havayollarında kaza sıkça yaşanıyorsa, öncelikle, o ülke havayolu işletmeciliğine (bakım, eğitim, denetim,…) bakmak gerekir…; pilot eğitimleri başta olmak üzere…! Gerçi, bu Havayolu Firmasının sicili temiz göründü… ‘Kara Olmayan’ (Turuncu) Kutular (Veri Kaydedicileri) bulunup, incelenebilirse, bu kazanın sebepleri kısa sürede belirlenebilecektir…!

      Liked by 1 kişi

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: