Lviv’deki AN-12 kazası neden meydana gelmişti…? (Why AN-12 accident at Lviv had happened …?)

AN-12 enkazı (Kaynak: avherald.com)

Kaza mahallinin piste göre konumu. (Kaynak: avherald.com)

Kaza mahallinin piste göre konumu. (Kaynak: avherald.com)

Bu kaza 4 Ekim 2019’da meydana gelmişti… Ukraine Air Alliance firmasına ait bir Antonov AN-12 kargo uçağı, Vigo’dan (İspanya) Lviv’e (Ukrayna) yolculuğunda, iniş için alçalma esnasında yere çarpmıştı…Meydana gelen bu kazada, yedi kişilik mürettebat ile bir yolcudan beşi hayatını kaybetmiş…; üçü yaralı olarak kurtulmuştu…!

Bu Kazanın (nihai) İnceleme Raporu 9 Ekim 2021’de yayımlandı (erişim adresi aşağıda)…

Uçakla bu uçuşta 13 ton da kargo yükü taşınmaktaydı…

Gerçekleştirilen kaza incelemesinden sonra, Pilotların, çok ‘vahim’ bir hata yaptıkları belirlendi…; uçuş tamamlanamadan uçağın yakıtı bitmişti…!

Yakıt bitmesi sebebiyle acil iniş yaptırılmaya çalışılan uçak, piste yaklaşık bir kilometre uzaklıkta yere çarptı… Yere çarpmanın sebebi, Pilotların, uçağın alçalma hızını yeterince dikkatle izlememiş ve gerekli tedbirleri zamanında almamış olmalarıydı…!

Ukrayna Altyapı Bakanlığının bu kazaya yönelik verdiği bilgiler gerçeklerle (kişi sayısı, yük miktarı) tam olarak uyuşmamaktaydı…; bu, dikkati çeken bir durumdu…!

Uçakta bulunanların ölüm sebebi, çarpmanın ataletiyle, ileriye hareket eden yükün ekibi ‘sıkıştırmış’ olmasıydı…! (Kargo uçağıyla yolcu taşımanın yarattığı ilave bir risk !)

Ukrayna Ulaştırma Bakanlığı bu firmanın Uçuş Lisansını iptal etti…

Bu kaza meydana geldiğinde Hava Alanı Bölgesinde sis mevcuttu…; görüş kısıtlıydı…

Bu uçağın Pilotları yeterince tecrübeliydi…

Uçağa taşıma limitini aşan miktarda kargo yüklendiği belirlendi…Bu durum da, uçağın yakıt sarfiyatının artmasına sebep olmuş, uçağın yakıtı hesaplanandan erken bitmişti… Uçak ekibi, bir anlamda, fazla kargo yükü alabilmek için, uçağa -ucu ucuna yetecek-miktarda yakıt almıştı…! (Normal şartlarda tüm uçaklara, acil durumda yedek meydana ulaşabilecek kadar, ilave yakıt alınır…; yakıt harcama planlaması böyle yapılır…)

Merak edenler, Kaza İnceleme Bulgularının ayrıntısını aşağıdaki kaynak adresten okuyabilir….

Neticede Pilotlar, uçağın aşırı yüklü olmasının da etkisiyle, inişte ‘Süzülüş Hattının’ (Glide Slope) altında kalarak, görüşün yetersiz olduğu ortamda yere çarptılar…

*

Uçak kazaları birçok ülkede meydana gelmekte… Yine de, Rusya ve eski/yeni Müttefiklerinde bu kazalar daha büyük bir sıklıkla yaşanmakta…!

Bu ülkelerde Uçuş Emniyeti Kurallarına uymada belirli bir yetersizliğin mevcut olduğunu söylemek mümkün…!

Bu ülkelerde iklim şartlarının uçuşları zorlaştırdığı da bir gerçek… Yine de, bu kazanın meydana geliş şekline bakıldığında, çok büyük bir ‘Uçuş Disiplinsizliğinin’ mevcut olduğu söylenebilir… ‘Tamahkârlık’ kazalara açık bir davetiyedir…!

Yine de, Ukrayna’nın Kaza İnceleme Raporlarına bile, neredeyse gün farkıyla ulaşabiliyor olmamız da, Sayın İlber Ortaylı’nın deyimiyle, ‘Üzerinde Durulması Gereken Bir Husus’…!

Hiç olmazsa, ‘Dünya genelinde kazaların önlenmesine’ pozitif bir katkı sunmaktalar…

Yararlanılan Kaynaklar:

http://avherald.com/h?article=4cd99477&opt=0

%d blogcu bunu beğendi: