‘Prof. Dr. Temel Kotil: “Milli Savaş Uçağı 2022’de bitecek, seri üretim 2028’de”…’ ! (‘MMU… will be completed in 2022’…!)

You Tube’de de yer alan bir video-haber’in başlığı bu şekilde…

Biz izlemedik…; anlaşılan bu beyan, 10 Kasım 2021 akşamı gerçekleştirilen, ‘Tarafsız Bölge’ adındaki bir TV programında yapılmış…

Bu programda, programın sunucusu, ‘*Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’i ağırlamış…

(Bu Kurumun yasal adı: ‘TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’dir…; öğrenmemekte ısrar edenlere (tekrar) duyurulur…!)

Bu uçağın ‘ilk’ parçasının üretildiği hususundaki haber birkaç gün önce basında yer almıştı… Sayın Genel Müdürün beyanına bakılarak, bu uçağın 2022 içinde ‘biteceği’ varsayıldığında, ‘son parçasının! *imalatının da birkaç gün içinde bitmesi gerekir…; bu parçaların entgrasyonunun, (yapısal) yer testlerinin,… ve diğer bir sürü ‘şey’in de yapılmasının gerekeceği düşünüldüğünde…! Çünkü, 2022’ye bir buçuk ay kaldı… 2022 içinde kalınmak istediğinde de en fazla 13.5 ay var…!

(*Uçakların kritik yapısal parçalarının ‘talaşlı imalat’ yöntemiyle imal edilmesi öncelikli olarak tercih edilecek bir yöntem değildir…; parçaya dayanıklılık kazandıracak yöntem ‘dövme’ (forging) yöntemidir…; esas mesele bunu başarabilmek…!)

*

Daha ileri gitmeden ve açıklıkla ifade edelim… Mesleği ‘Havacılık’ olan bir kişi olarak, özellikle de ‘Milli Havacılık Projelerine/Programlarına’ ilgi duymamamız mümkün değil…

Bu sahada gösterilen ve gösterilecek her türlü ‘samimi ve ayağı yere basan’ (Halkı kandırmayan) gayret ve teşebbüsleri-tartışmasız-destekledik ve destekleriz…!

Ancak, kısa sayılamayacak ‘havacılık tecrübemiz’ bize, bu sahada, Kamuoyuna yapılacak beyanların (titizlikle) sorgulanması gerektiğini de öğretti…!

Bu sitede dün yayımladığımız, NASA Başkanının bir sözünü hatırlatmak isteriz…: “Önceki ABD (+NASA) Yönetiminin Ay’a 2024’te insanlı uçuş hedefinin ‘teknik olarak fizibil’ olmadığını beyan etmişti…” (Merak edenler o yazıya/videoya göz atabilir… Demek ki, gerçekçi olmayan bazı beyanlar ABD’de dahi yapılabilmekte…!)

NASA’nın (mevcut) Başkanı, Sayın Genel Müdürün bu açıklamasını dinlese acaba ne derdi…; umarız haberi olmaz…!

2022’nin son günü geldiğinde, yine umarız, Sayın Genel Müdür bizi utandırır…

Biz, Sayın Genel Müdürün bu beyanının takipçisi olacağız… Aynı sorumluluk bu TV kanalı Yönetimine/ bu Programda görev alanlara (ve Kamuoyuna) da düşmekte…

Bir uçağı ‘bitirmek’ ile neyin kastedildiğinin de, bu arada, ayrıca sorgulanması gerekir…

‘Bu Projenin Amacı Hava Sahamızı Korumaktır’ ifadesi bile (her kime aitse) havacılıktan ne kadar ‘anladığının’ bir ifadesi/beyanı… Muharip Uçaklarla, sadece, Ülkelerin ‘Hava Sahaları’ korunmaz…! İsrail uçaklarından atılan yakıt tankları güney sınır bölgemizde ne aramaktaydı…?

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/israil-tepemize-tank-birakti-7245193

%d blogcu bunu beğendi: