Havacılık ve Uzay Tıbbı Kongresi…! (Aviation and Space Physiology Conference/Assembly…!)

Önümüzdeki günlerde Havacılık ve Uzay Tıbbı konusunda bir kongre yapılacak… Bu konuda basında yer alan bir haber özeti aşağıda:

‘Bu yılbaşında kurulan Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformu ilk kongresini gerçekleştirecek. Sektörde havacılık tıbbı ile iştigal eden veya bu konularda destek gereksinimi olan tüm havacılık kuruluşlarını bünyesine almayı hedefleyen Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformu’nun (HUTP) ilk kongresi,  14-17 Ekim 2021 tarihleri arasında Antalya’da Concorde De Luxe Resort Otel’de yapılacak.

Kongrede Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformu çatısı altında havayolu şirketleri, pilotlar, kabin memurları, hava trafik kontrolörleri, sıcak hava balon işletmeleri, uçuş tabipleri, drone, İHA operatörleri vb. kuruluşları ve çalışanları buluşarak sorunların tespiti ve çözümleri konusunda değerlendirme yapacak.Kongre Başkanlığını Prof. Dr. Plt. Hasan Fehmi Töre, Kongre Bilimsel Kurul Başkanlığını Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, Kongre Sekreterliğini ise Dr. Öğretim Üyesi Sinan Aytaç Polat yapacak.’

*

‘Kongre’ adı verilen ve üç gün süreceği anlaşılan bu toplantıda hangi konular ele alınacak ve hangi derinlikte tartışılacak…, (şimdilik) bilemiyoruz…

Bu toplantı, umarız, ‘kendinin/Kurumunun reklamını yapma gayretlerine ve ‘hamasi nutuklara’ heba edilmez.; bu toplantıda-biraz-‘suya/sabuna’ dokunulur…!

Gündeme teklifte bulunmak için zaman geç olsa da, biz yine de, önerimizi yapalım; gündemde belki-bir şeklide-yer alması sağlanabilir…:

*Önereceğimiz ilk konu: ‘Uçak kaza inceleme safha ve sonuç bilgilerinin’ Kamuoyuyla paylaşılabilmesi için gerekli yasal ve eğitim düzenlemelerinin (ders programları bağlamında) yapılması. (Yasal düzenlemenin yanında, bu konunun önemini kavrayacak neslin de yetiştirilmesi…)

*Bir başka konu: Kokpit İçi İletişimin geliştirilme ihtiyacı… Özellikle Yardımcı Pilotlar (First Officer) neden-göz göre göre-ölüme gitmekte…Neden, Kaptan’a gerekli müdahaleyi zamanında ve etkili bir şekilde yapamamakta…?

Umarız, bu önerilerden haberdar olunur ve dikkate alınır…

Kaynak:

http://www.airkule.com/haber/HAVACILIK-VE-UZAY-TIBBI-KONGRESI/37952

%d blogcu bunu beğendi: